Steven ma pozýva k sebe

6.4. 2017 16:42

Nakoniec moje gitary ostali v skladbách Song of I a Detonation. Mám sólo na jeho albume a to vôbec nieje zlé!

Steven mi napísal sms.

“Dávid, dve hypotetické otázky:
1. Chcel by si hrať aj konvenčnejšie rockové skladby? Old school rock?
2. Vedel by si byť väčšiu časť roka 2018 z domu? Viem, že máš malé dieťa.”

Odpovedal som: “ÁNO, ÁNO!”

Písal ďalej:
“Mám troch gitaristov na skúšku, ale veľmi sa mi páči tvoj zvuk. Mal by si chuť prísť koncom leta (27.8. cca) do UK a zahrať si so mnou a kapelou? Chcel by som počuť ako by to s tebou znelo. Zaplatím ti letenku.”

Toto som naozaj nečakal! Mal som v pláne ozvať sa mu koncom júna, či by som nemohol na jeho turné vystúpiť sólo ako opening act.
Je to obrovská výzva!!! Nie je to úplne hudba, ktorú by som chcel hrať, ale veľa by som sa naučil. Ak by mi dal Steven v skladbách priestor, tak to by bolo úplne skvelé. Videlo by ma naozaj veľa ľudí po celom svete.

Poslal mi album, tak si idem prejsť skladbu po skladbe. Na prvé počutie sa zdá, že je to ľahké, no Steven je veľmi prefíkaný v harmóniách. Posedím si nad tým! Dám si na to každý deň 2 hodiny.

27.6. 2017 19:45

Steven ma poprosil, aby som mu nahral na telefón video, kde hrám skladbu z albumu sám. Chce mi asi ušetriť cestu. Nemusím mu totiž vôbec sedieť do skladieb. Podľa mňa bude problém, že nie som z UK. Uvidíme, no… Víza na jeho koncerty v USA atď., atď…
Nahrám video v pivnici, kde mám momentálne zložené veci.

IMG-5008.JPG
Pivnica domu na Októbrovej ulici v Prešove. V lete sa dalo, v zime nie… Hrdzaveli mi tam struny a elektronika.

28.6. 2017 21:10 

Steven odpísal!!! A nie zle!!! Mám prísť! Má rád moj tón a energiu…
Ale podľa mňa je tam malá šanca. Malý krok pre neho, ale pre mňa obrovský skok. Som vo výbere gitaristov, ktorí majú nahradiť Dave Kilminstera, ktorý hrá aj v kapele Rogera Watersa. Guthrie Govan je na turné s Hansom Zimmerom. Steven si asi vyberie Brita… Odpísal, že skúša ešte ďalších dvoch gitaristov. Nevolal by ma, keby necítil, že môžem byť ten pravý…

IMG-3334
Príprava v cyklo oblečení

1.7. 2018 11:00

Steven píše: “Príď teda za mnou, David. 13. júla. Vezmem ťa z letiska, dáme si obed, prejdeme si pár skladieb u mňa doma. ”
Tak a deň D je tu!!! Letenka kúpená! 13. júl 2018. 10:25 – letím z Košíc k nemu a vraciam sa ten istý deň o 23.35! Na otočku do Londýna…
No koniec leta, ako spomínal Steven, to nie je. Je to oveľa skôr,…

Akurát mám ísť od 2. do 9. júla s rodinou do Bulharska. Takže sa nebudem môcť pripravovať. Je to pekne narýchlo. Poprosím Jakuba Tirča, aby sa pozrel na konkrétne skladby a poslal mi videá, kde ich hrá. Aspoň si ich pozriem v Bulharsku, uvidím, čo sa v nich deje, či som sa veci podľa ucha správne naučil. Jakub je Wilsonov fanúšik.

Pozerám Stevena na YouTube… Nie som si istý, či sa mu hodím do takejto kapely. Veď vyskúšam. Bolo by to riadne promo a veľká skúsenosť.

IMG-1894.JPG
Na otočku do UK

U Stevena doma

14.7. 10:09

V noci som sa vrátil z Londýna. Steven ma včera  čakal na letisku, zobral mi kufor a ťahal ho k jeho červenej Honde. Cestou sme sa tak opatrne rozprávali. Pýtal sa ma, ako som spoznal Pata Mastelotta…
Dostali sme sa až k Frippovi, spomínal som aj moju cestu na jeho kurz. Nasmiali sme sa. Fripp, odpusť mi! Rozobrali sme aj novú zostavu King Crimson. Evidentne ho veľmi nezaujala. Opäť malá kritika lídra King Crimson.
Zaparkovali sme auto pár metrov pred reštauráciou. Steven ma pozval na obed. Zásadná otázka bola, či jem mäso. Steven je totiž vegetarián, možno aj vegán, nie som si istý… Na to, či jem mäso, som pochopiteľne odvetil, že veľmi málo…
Rozprávali sme sa o Ingmarovi Bergmanovi. Steven je veľmi milý človek. Ešte malá kritika Hansa Zimmera a jeho továrne na hudbu, pod ktorú sa podpisuje on sám.
Objednal som si pre istotu to isté jedlo čo Steven, nech nekomplikujem… To isté aj na pitie.
Po hodine sme šli k Stevenovi domov. Veľký dvor a malý pes. V malej miestnosti, ktorú som dôverne poznal z fotografií na internete, mi Steven ponúkol kombo a zapol počítač. Je to miestnosť, kde komponuje. Malý gauč, pedalboard, gitary, repráky… Pár hodín sme si takto potichúčky hrali. Steven si veľmi nepamätal skladby z nového albumu. Vyberal zošit a hľadal akordy. Pomohlo mi, že Jakub Tirčo sa skladby naučil, a poslal mi do Bulharska videá. Vedel som o čo ide a napočúval som veľmi dôkladne celý album. Pat mi dal pár týždňov dozadu radu, nech sa neučím len jednu alebo dve skladby. Je lepšie vedieť viac… Mal podobnú situáciu s Davidom Sylvianom.
Celé hranie so Stevenom bolo v podstate spoznávanie sa. Nič príliš seriózne, žiadne veľké skúšanie. Mám dobrý pocit.
Púšťal skladby z CD a vypol gitarové party. Takto sme si hrali a popíjali čaj. Zahral som sólo do skladby Refugee. Zastavil ma, že to bolo dosť bluesové… Spýtal som sa, či mu to vadí. On povedal, že nie, len či ja sa cítim komfortne… Nepočul ma totiž takto hrať na mojich albumoch. Má pocit, že som príliš tvorivý muzikant?
Prešli sme ešte skladbu Detonation, v ktorej je na albume moje sólo. Ťažko takto doma v obývačke na malé kombo…, ale veď nič sa nedeje, pohoda.
O 17:30 ho upozorňujem, že o 18:00 musím byť na letisku. Cestou mu do auta zavolala mama, že ide z opery a vlak má meškanie. Takto nejako som rozumel. Steven sa ma opýtal, či by mi vadilo, ak by sme ju vzali. Samozrejme, že nie… Zašli sme teda pre ňu.
Stevenova mama nasadla do auta a opýtala sa, odkiaľ som a či ma Steven berie na turné.
On odvetil, že som super, ale že si musí do kapely veľmi precízne vybrať ľudí. Že sme vo výbere traja, a čaká ešte posledného gitaristu ďalší týždeň.
Mamu sme vysadili. Mali sme cestou na letisko ešte pár minút. Povedal mi ako neznáša rýchlych gitaristov a metalové vibrata. Nasmial som sa. V tomto by som mu presne sedel…

Na letisku ma objal a povedal, že sa o týždeň ozve.

Pocit mám naozaj super, len neviem či nie som pre neho príliš kreatívny, či mu nebude lepší Brit, bude to štúdiový hráč, čo pohrá potrebné.

39734B9F-C8F0-4BA0-BA96-F63C8AF56BE3
U Stevena

Rozhodnutie

31.7. 2018 22:30

Dnes som bol na kúpalisku s Marekom a deťmi. V napätí už niekoľko dní očakávam odpoveď od Stevena. Sedeli sme na Plaza Beach v kaviarni a pili kávu. Zrazu to prišlo:

“Hi David, apologies for keeping you waiting so long, was a difficult decision to make, but in the end I have offered the job to a great player who has worked with a couple of my band already and he lives nearby so I can spend the next few months rehearsing with him regularly. I think you could have been great in my band, and I have a feeling another opportunity will come in the future. In the meantime I believe you are going to attract a lot of attention from the album when it comes out. Thank you so much for coming over a few weeks ago, was really great to meet you. Anyway I hope you aren’t too disappointed, and we can keep in touch, as I would certainly like to work more with you on studio recordings.
S

Pochopil som to takto:
“Ahoj David, ospravedlňujem sa, že som moju odpoveď zdržoval. Bolo to pre mňa naozaj ťažké rozhodnutie, ale nakoniec som ponúkol job gitaristovi, ktorý už hral s dvoma členmi mojej kapely a býva blízko mňa. Tak môžeme najbližšie mesiace skúšať. Bol by si skvelý v mojej kapele, a cítim, že ešte príde v budúcnosti príležitosť. Verím, že bude okolo teba veľa pozornosti po tom, čo vyjde album. Ďakujem, že si za mnou pred niekoľkými týždňami prišiel, som veľmi rád, že som ťa stretol. Dúfam, že nie si veľmi sklamaný, a že ostaneme v kontakte, pretože by som s tebou rád spolupracoval na štúdiových nahrávkach.”

Odpísal som mu, že to nevadí, a že sa teším na budúcu spoluprácu. Cítil som veľké sklamanie. Mohol som ísť na svetové turné, niečo zarobiť… Písal som Patovi. Odpovedal mi, že aj tak super. Písal, že aj jeho na niekoľkých konkurzoch nevybrali. Ja som to ako konkurz nebral, ale chápem, ak gitarista býva vedľa. Je to oveľa lepšie pre kapelu a Stevena, navyše je to Brit. Meno nepoznám. No nevadí. Akurát som sa na to tak namotal, že som neplánoval moje vlastné koncerty. Jeseň a zima budú kruté…

Na niečo to ale bolo určite dobré…