2.2. 2019 17:34

Cestovali sme s Janom Sudzinom autovlakom do Prahy. V Košiciach smé kúpili 2x 0,7L pivo z remeselného pivovaru a šli sme naložiť auto.
V čakárni sa na obrazovke spustil film Vtedy na západe. Tá dokonalá úvodná scéna plná napätia. Zavládlo ticho.
Nastúpili sme do vlaku a šli do svojho kupé. Mal som obavu, že k nám príde tretia osoba, no nenastúpila do vlaku. Traja v kupé to už je moc. Nemám rád cudzích ľudí v takýchto situáciach. V tej mikro chodbičke sa zobliecť do tretnírok a spať. Navyše ten tretí tam úplne hore nemá vôbec miesto.
Čakať, kto začne prvý chrápať .. ja ….

Dorazili sme niečo po siedmej do Prahy, zložili auto a nechali moju peňaženku s dokladmi v kupé. Zabehol som si z križovatky a len tak tak som stihol sprievodkyňu, ktorá ju mala v ruke. Boh vie, kde by skončila.

Zastavili sme sa s  Janom vo Fermáte pre nové Cd Quasars Ensamble. Hneď sme ho počúvali. Ivan Buffa je proste skvelý!

Dorazili sme do Trutnova, dali si 2 Plzničky a jedno lokálne pivo. Šli sem si trocha oddýchnuť na hotel a na 17:00 do kina Vesmír. Stretol som Tomáša Katschnera, zvýtali sme sa a začala zvukovka. Práve dozvučila Lenka Dusilová.

IMG-8138
Pred koncertom

Dorazil Erik, vysmiatý ako vždy a povedal mi:
“Poctivo som sa pripravoval, ako nikdy pred tým, inak album s Arvem je vynikajúci, pozdrav ho, odfoť nás a pošli mu fotku”

Odfotil som a poslal…

IMG-8140
Fotka pre Arve Henriksena

Prešli sme si pár skladieb, moje Ronroco malo koncertnú premiéru. Kino bolo takmer plné.

Lenka začala hrať a nás zobral organizátor na večeru. Všetci traja sme si dali guláš. Ja s Janom Plzničku a Erik červené víno. Erik s Janom dohadovali budúce koncerty a nahrávanie nášho albumu. Nahrávanie pokračuje, no termín vydania sa musí dobre naplánovať, pretože Erik vydáva tento rok aj album so svojím kvartetom. Mohli by sa nám stretávať termíny koncertov a promotéri by mohli vymýšľať, že nechcú kvartet, ale nás dvoch a  naopak…
Mali by sme hrať v Paríži…

Pred koncertom sme sa dohodli, že začnem sám a Erik sa pridá. Sadol si do sály medzi publikum. Začal som hrať a niekto v sále sa začal nahlas smiať. Nechápal som čo sa deje. Nezapojil som kábel do gitary? Mám rozopnutý zips?
Po koncerte mi Erik povedal, že si sadol veďla panej, ktorá ho v tme nespoznala a povedala mu, že miesto je obsadené nech odíde. Prísediaci ho spoznali a začali sa nahlas smiať.
Koncert prebehol celkom hladko. Hrali sme trocha dlhšie ako som predpokladal. Erik je skvelý, roztlieskáva ľudí a komunikuje s nimi.

 

IMG-8121
Playlist

 

Dohrali sme a ľudia v sále začali vstávať a tlieskať. Bolo to veľmi silné. Erik ma upozornil, aby som mu nestúpil na nohu, pretože sa počas koncert vyzul. Vobec som si to nevšimol. Bolo to vtipné, ako veľa mojej veľkej zimnej topánky stojí maličká, francúzka nožička 😀

Po koncerte sme sa rozlúčili a šli spať (teda Erik). Ja s Janom a Ivanom Prokopom sme šli na pivo, kde sa sme zdržali do pol tretej. Ráno bolo ťažké. Na raňajkách sme sa stretli s Erikom. Ivan ho viezol do Prahy na letisko.

IMG-8152
Jano Sudzina s Erikom Truffazom

Erik sa ma opýtal v akých skladbách na albume Stevena Wilsona hrám. Napísal som mu do emailu.
Povedal mi: “Jeho hudba nieje až tak originálna, no má výbornú kapelu, hrajú lepšie ako Genesis pred 30 rokmi”.
Povedal mi ešte, aby som po koncerte s ľuďmi komunikoval. Nemal by som len tak odísť z pódia.
“Robí to Paul McCartney. On sa dokonca vždy naučí poďakovanie v jazyku krajiny v ktorej hrá, hoci aj po čínsky… Keď  to robí on tak by som mal aj ja, a keď aj ja tak aj ty”.

Opýtal sa ma ešte na názov mojej zvukovky (na koncerty som si kúpil Focusrite Scarlet 6i6, nieje drahá, dobre hrá a je oproti mojej Motu Traveler MK3 ľahko prenosná).

Poďakoval mi za koncert, objal ma a odišiel.

S Janom sme absolvovali cca 10 hodín cestu domov. Veľmi dobre sme opäť pokecali.

 

57122408304--2C1EFBDA-2481-4678-88CE-7282063A061C
Ja a Jano Sudzina

Trutnov je malé, no krásne mesto a má veľmi zaujímavú históriu. Účasť na koncertoch je vyššia ako u nás v krajských mestách.

Tomáš, robíš to skvele!

Erik mi z letiska napísal sms:
“Tvoje sólo v Detonation je killing! Daj mi vedieť ako si dopadol pred Stevenom v Bratislave, hraj tam viacej rock”!

V nedeľu hrám v Refinery Gallery pred Stevenom. Musím si pripraviť program. Cca 25 min. Erik má pravdu, musím hrať viacej rock.

Práve mi píše Steven:
“Zajtra sa vidíme! Chceš dať niekoho na guestlist? Bol som v Rádiu FM, vraveli, že si tam bol niekoľko krát aj ty. Milý rozhovor a úžasná budova!

 

IMG-8155