14.4. 2019

07:33

5 dní – 5 lietadiel

 

Vstal som o 2:30 ráno a šiel taxíkom na letisko. Let som mal o 5:40 z Košíc do Varšavy. Tam som čakal niečo vyše troch hodín a odtiaľ letel do Záhrebu. Na letisku som si ľahol na zdvojené sedadlá oproti pristávacej dráhe a počúval som Chopina.
45 min pred boardingom som vyrazil k bráne 23N, no nedalo sa dostať dovnútra. Musel som ísť totiž na pasovú kontrolu. Ešte dobre, že som si ho zobral.
Lietanie mi po dlhej dobe nerobí dobre. Zaľahuje mi v ušiach a moje prechladnutie tomu nepomáhalo. Let bol celkom ok.

IMG_1430
Košický traktor

 

V Záhrebe ma na letisku čakal šofér s ceduľkou David Kollar. Odviezol ma na hotel aj s dvoma tanečníkmi z Rigy. V aute sme spolu strávali asi 30 min. Pýtal som sa ich na King Crimson, Erik Truffaz, Eivind Aarset, Fennesz. O žiadnom z týchto mien nikdy nepočuli.

 

Ubytoval som sa v peknom hoteli, na ktorom zanechal dosť výraznú stopu komunizmus. Na izbe som si rozložil laptop, zvukovku a prekontroloval, či moje efekty a káble prežili lety. Všetko vyzeralo ok. Alesis Bitrman trocha píska, ale to je asi tým, že je blízko zvukovky.

IMG_1471
Izba

 

 

S Arvem sme sa stretli na recepcii a prešli po Záhrebe. Krásne veľké mesto. Celý večer pršalo, tak sme strávili dlhší čas na jednej terase a poriadne sa najedli. Arve platil.
Cestou na hotel sme si dali Gin a Tonic. Dávno som niečo také nepil. Rozoberali sme hudbu a market v akom je dnes stave. Koľko skvelej hudby existuje no nedostane sa do uší širšej verejnosti, pretože ju neurobí Muse, alebo Shakira.
Porozprávali sme sa aj o mojom dennom programe, ktorý Arveho celkom inšpiroval. Vyzerá, že mať systém a zdravé návyky, može zabrániť chaosu a včasnej vyhorenosti.
Dúfam teda. Aj keď mne to príde ako stereotyp.

IMG_1474
…prší

 

Zasa chce hrať zajtra úplne spontátnne a nechať veci plynúť svojím časom. Chystal som sa na koncert, no opäť to sním vyzerá, že pôjdeme veľmi pozorne jeden po druhom. Je to skvelý improvizátor a umelec momentu tu a teraz. Neopakovateľné koncerty a pocity.
Pozrieme si mesto, dáme oddych, zvukovku, oddych a skočíme do koncertu s tým všetkým v nás.

IMG_1498
Arve a ja

Večer video hovor s Barborkou a vytúžený spánok o 22:30. Pustil som si dokument o Chorvátsku. Chodievame sem na dovolenky no z histórie toho veľa neviem.
Na recepcii sme dostali balíčky so suvenírmi.

Dobrú

 

 

Druhý deň

Hotelové raňajky a prechádzka s Arvem. Pozreli sme si múzeum Ilúzií a dali si obed.  Toľko som nepsal ani nepamätám. 18:15 nás vyzdvihol šofér a odviezol na miesto koncertu.

 

IMG_1509

IMG_1199
Múzeum ilúzií

Začalo to malým problémom. V techrideri mám napísané, že potrebujem dva krát Vox AC 30 a ak nieje tak Fender Twin Reverb. Bol tam iba Fender Dewille. Po malom konflikte so zvukárom (ktorému Arve trocha vyčistil žalúdok) sa našlo ešte kombo Huge and Kettner. Otravoval ma brum z gitarových aparátov. Stáva sa to naozaj výnimočne. Písal som Eivindovi Aarsetovi, ako to rieši on. Poradil mi HUM Eliminator, ktorý mám zapojiť na výstupe z karty do aparátov. Ten som nemal, tak sme použili balanced cables.
Nastavili sme zvuk a najedli sa. Chorváti majú strašne veľké porcie jedla. Arve nedojedol ani jedno.

 

IMG_1539
Po večery s Dijanou a Ivanom Cafutom

 
Nepáčilo sa mu pódium tak ho vyzdobil barelmi a osvetlil svetlami na noty pre členov orchestra. Ja som pozakrýval plachtami prakty káble. Neskutočne tvorivý a okom a uchom prítomný je ten Arve. Dokonca vo vedľajšiej miestnosti upratoval neporiadok pod obrazmi.
“To sú diela David, to tu nemôže ostať na zemi”

 

 

IMG_1545.jpg
Barely dal na pódium Arve.

 
Koncert sme začali dosť neskoro (niečo okolo 23:30?). Museli sme počkať, kým sa skončí predošlé vystúpenie niekde v knižnici. Festival Bienale prebieha na niekoľkých miestach naraz. Pred nami vystupoval orchester a dvaja tenečníci, ktorých som stretol na letisku.

Koncert dopadol veľmi dobre. Mal som pocit, že sme hrali 50 minút, no nakoniec to bolo vyše 80 minút. Arve je neskutočne muzikálny. Darilo sa nám veľmi dobre reagovať jeden na druhého.

IMG_1544
Pohľad z Arveho strany

Po koncerte sme predávali Cédečka a zoznamovali sa ľudmi. Tento festival zastrešuje niekoľko mladých ľudí. Všetko fungovalo správne.
Za 7 dní vyše 40 podujatí v Záhrebe a to na rôznych miestach.

IMG_1547
Arve upratuje neporiadok pod obrazmi. 

 

Spať sme šli dosť neskoro. Arve mal odvoz na letisko už o 6:00,  Ja o 9:25.

Vo Varšave nás zasa kontrolovali. Prišli sme z krajiny mimo Šengenu. Tie letecké kontroly sú nepríjemné. Ešte jeden let a som v Prahe.

 

IMG_1525
Arve trikolor

 

 

PRAHA

S Paolom sme sa stretli pri vybavovaní kufrov. Šofér nás čakal na letisku s tabuľkou s menami.
Došli sme na hotel a hneď sme šli dať vyprážaný rezeň so zemiakmi a Plzničkou. Odbehli sme na výstavu Davida Suchára a pozdraviť Lenku Dusilovú na festival Space X.

IMG_1570
Paolo Raineri a Ja

 

Ďalší deň prechádzka Prahou (inak tu sa cítim viacej doma, ako v Bratislave, neviem prečo, ale vždy sa teším, keď sem idem).

Zvuková skúška, oddych a koncert.

IMG_1619
Zvukovka

 

Bol to prvý ročník festivalu v diavdle X10 a veľmi mu fandím. Michal Kořán a riaditeľka Lenka Havlíková urobili skvelú prácu. Je to skvelý priestor a nápad. Som veľmi rád medzi ľudmi, ktorí sa obklopujú umením, žijú ním a majú k nemu rešpekt.

 

IMG_1624
Ja a Michal Kořán

Držím im palce.

9:30 ma berie Michal na letisko a letím do Košíc. Čoskoro letím do Berlína.

Best,

 

PS: Vždy som sníval o tom, že chcem lietať po svete s gitarou. Hrať s muzikantmi, ktorí budú pre mňa stále výzvou. Presne toto sa deje. Veľmi si to vážim.
Ďakujem veľmi Pat Mastelotovi, že sa rozhodol so mnou spolupracovať, zdieľať svoje skúsenosti a pomohol mi nastúpiť na tento vlak.
Veď je to šialené, že mi napíše sms Christian Fennesz, aby som pozdravil Arveho. Je šialené, že mi poradí Eivind Aarset ako sa zbaviť brumu zo zvukovej karty. Erik Truffaz si chce pozrieť film Punk Je hneD. Je úplne šialené, že mi Pat Mastelotto napíše sms, že je doma a mám mu poslať nové nápady, aby sme začali pomaly pracovať na KOMARE 2.

Je to šialené, ALE 🙂 

 

 

 

 


 

PLAYLIST na cestách

Sly and Robbie meets Nils Petter Molvaer – NORDUB
Christian Fennesz – Agora
Chopin – Nocturnes

 

 

(text je tesne pred korektúrou)