09:59
22.8.2019

Počúvam album Arveho Henriksena – Chiaroscuro a píšem tento text. Uvedomujem si, aký som šťastný človek, že môžem byť vedľa tak skvelého hudobníka. Básnika hudby.

Showcase. Čo to vlastne je? Keď ma na Hevhetia showcase pozval Jano prvý krát, tak som si myslel, že sú to koncerty v nejakom anglickom slengu. No minulý rok som pochopil (stretol som sa s Erikom Truffazom), že je to stretnutie umelcov, promotérov a hudobných publicistov z celého sveta. Dá sa povedať, že sme tam boli 2 dni taká rodina. Spoločný program, besedy, antikvariát, výpredaj Cd a samozrejme náhodné stretnutia v hornej miestosti pri samoobslužnej pipe. Nemohol som sa zúčastniť obidvoch dní, pretože som na ďalší deň hral koncert s Arve Henriksenom v Šamoríne.

 

68536951_2362428797412144_2952743235216211968_n.jpg
Naložená Hevhetia KIA

 

Po koncerte som sa presunul na Hevhetia JAZZBUS, ktorý sa presunul do poľského mesta Žory. Spoluorganizoval to Jano spolu s Grzegorzom Karnasom. Odohral som koncert s poľským akordeonistom Zbigniewom Chojnackim a urobil som worshop pre študentov. Zbigniew je veľmi šikovný. V Poľsku je neskutočneveľa vynikajúcich hudobníkov.
Odohrali sme na záver dňa živelný, improvizovaný koncert. V sále som dal zhasnúť svetlo na 10 minút, aby diváci nevedeli, kde sú a, čo sa deje.

 

IMG_5171
Workshop
Chojnacki
So Zbigniewom Chojnackim

 

 

 

Šamorínska  AT HOME GALLERY
Musím sa však vrátiť ku koncertu v Šamoríne. Pozval nás Csaba Kiss. Bol som veľmi milo prekvapený, že v takýchto malých mestách existujú nadšenci umenia, ktorí dokážu zorganizovať takéto koncerty. Dokonca aj výstavy zahraničných umelcov. V niektorých veľkých mestách je problém nájsť jedného takéhoto človeka. Myslím čistú dušu, ktorá má takýto rozhľad.
Odohrali sme koncert na dvore pred Csabovím domom AT HOME GALLERY. Mal som pocit, že je to súkromný koncert. Cestoval so mnou Peter Popelka. Na koncert došli aj jeho kamaráti z Bratislavy. Potešilo ma, že prišli významní umelci. Zoznámil som sa s Danielom Fisherom. Veľmi krátko sme sa porozprávali. Bolo to veľmi príjemné. Dokonca je na dvore strom, ktorý zasadil Dalajláma.
Po koncerte sme sa rozlúčili s Arvem a posedel som chvíľu s Petrom Tichým. Arve spal na letisku vo Viedni.
Ráno som vyrazil do Poľska.

 

IMG_5188
S Arvem a rodinou Csabu Kissa

 

V Žory som mal veľmi dlhý rozhovor s Janom Hocekom. Je to neskutočne rozhľadený a do hĺbky pozerajúci človek. Osobne som ešte nestretol hudobného publicistu, ktorý vie takto “odkódovať” nahrávku a vnímať jej asociácie. Dnes som mu poslal album, na ktorom pracujem. Bude na ňom Erik Truffaz, Arve Henriksen a dnes sa má pripojiť aj Christian Fennesz. Uvidím, ako to dopadne. Potrebujem v tomto procese pohľad z vonku a Jan je na to ako stvorený.
Povedal mi, že som autobiografický umelec. Neviem robiť nahrávky len tak. Potrebujem myšlienku a koncept. Každý môj album je príbeh na mojej ceste.

Počas nášho rozhovoru mi napísal Steven Wilson SMS:
“David, NOMAN album vychádza v novembri a tvoje sólo je jednou z jeho najlepších častí”.

Vit.jpg
S dvoma úžasnými a krásnymi ľudmi – Jan Hocek, Vít Kalvoda a Ja

 

Záblesky zo Showcasu:

– Z autobusovej stanice kráčam do centra. Prechádzam okolo domu Svätej Alžbety, kde sa vždy pozriem na nedokončenú vežu. Na ušiach mám slúchadla a počúvam môj pripravovaný sólový album.
– Vchádzam do areálu Kasární a vidím Sto múch v komornom prevedení v záhrade.
– Zo zadu ma objíma Davor Hrvoj z Chorvátska a pýta sa ma ako sa mám.
– Jano Sudzina s Adamom Baruchom otvárajú Showcase.
– Podávam si ruku s Mirom Haľákom.
– Zdravím sa s Petrom Michalovičom a jeho manželkou.
– Podávam si ruku s Jozefom Kovalčíkom.
– Adam Baruch ma objíma a pýta sa, ako sa mám, hneď za ním Laurence Lewis, Igor Vida, Patrik Španko.
– Sedím na besede o dotáciách z FPU.
– Stretávam Vit Kalvodu a prosím ho, aby mi načapoval pivo. Je v tom skvelý!
– Pivo v centre s Vítom a Janom Hocekom. Bavíme sa neustále o hudbe.
– Káva s Julom Fujakom, krátka debata s Jurom Griglákom.
– Tomáš Mutina mi ukazuje opuchnutú nohu od včely.
– Som v budove November, kde je výpredaj CD a kníh.
– Koncert Pavel Morochovič.
– Vtipná debata s Jankou, Janom Grausom, Petrom Michalovičom, Mirom Haľákom.
Areál plný fotiek.
– Preberám Janove auto na zajtrajší koncert s Arvem v Šamoríne.
– Cestou domov sa bavíme a výnimočnosti tohoto podujatia. Spájania ľudí a vlastne celej tejto platformy, ktorú Jan postavil.
– Tanková Plznička v Maxe

– Mierny stres, zajtra hrám koncert s Arvem.

 

IMG_5087.JPG

 
Ďakujem ti za všetko Jano Sudzina. Teda za všetko a za všetkých, ktorí ti ešte nepoďakovali, pretože si zatiaľ neuvedomujú, že to robíš aj pre nich.