7.9. 2020 18:23

S Janom sme vyrazili skoro ráno do Warsavy. Mal tam stretnutia ohľadom festivalu na budúci rok a bol rozniesť CDčka z Hevhetie novinárom.
Večer sme boli na malom súkromnom koncerte na počesť Tomasza Stanka. Prekvapila ma malá miestnosť, v ktorej sa koncert mal odohrať. Na stene veľké fotky Pendereckeho a Stanka.
Sedeli sme bokom k pódiu, aby sme mohli pozorovať ulicu Warsavy. Pustil sa krátky dokumentárny film Tomáš Stanko sólo, v ktorom hraje 13 min neskutočne invenčné sólo na trúbke. Kopec farieb, rytmov a kontrastov. Bol som naozaj šokovaný. Počas jeho hry sa v klenbách okien objavili baletky a začali tancovať do Stankovej hudby. Predstavenie sa vymieňalo s hudbou na pódiu.
Bolo to naozaj veľmi silné a edukatívne. Bol to veľký frajer. Mal som v tom momente pocit, že bol v rámci hry oveľa ďalej ako Miles.


Presunuli sme sa na stretnutie s bieloruským akordeonistom z Port Mone. Porozprávali sme sa o Covide a jeho dopade na kultúru. Je to v podstate, ako mor. Zabíja už tak malý záujem o kultúru. Vďaka Covidu sme urobili míľový skok do Matrixu.

Na druhý deň sme sa zastavili v Rádiu Krakow, kde so mnou nahrali audio rozhovor v angličtine. Veľmi ma to potešilo. Moderátor Rafal Zbrzeski poznal moju tvorbu s Komarou a Stevenom Wilsonom. Mam rad takéto rozhovory. Novinár ma napočúvanú tvorbu, chápe súvislosti a približne vie o čo mi ide. Niekedy to vie slovami popísať, ako ja nedokážem. Nedokážem slovom materializovat svoju hudbu.
Rozhovor TU

Cestou domov sme sa zastavili na chvíľu za vynikajúcim klarinetistom Szymonom Klimom blízko Zakopaneho.


FENNEZ v Šamoríne.

Na tento koncert som sa vôbec nepripravoval. Fennesz mi napísal SMS, aby som tak učinil, a všetko urobíme na mieste. Malo ísť o naozajstnú, čistú improivizáciu. Mál som pripravené 3 playlisty. K filmu Punk je hneď, sólo koncert rockovejší a sólo koncert filmovejši, ktorý som hral na Ambient festivale v Gorliciach. Takže pripravený som bol, ale mal som prísť nepripravený.
Vyrazili sme autom s mojím kamarátom Tomášom Mutinom o 9: 30 z Prešova.
Dorazili sme do Synagógy a hneď som si začal vybaľovať veci. Christian tam ešte nebol. Viezli ho z Viedne.
Keď som mal všetko nachystané Christian dorazil. Objali sme sa a vyskúšali zvuk. Káble a efekty vysypal z Tesco tašky na stôl.
Trocha mu brumelo kombo. Jeho reakcia na to bola:
” I don’t care, it is life” a mávol rukou.


Dali sme si domáci guláš u Czabu Kisza a vypili niekoľko pív.
Dve minúty pred 19 tou sme vošli do synagógy a začali hrať. Koncert šiel veľmi ľahko a hodina aj niečo mi zbehla veľmi rýchlo. Christian hral veľmi silné a výživné plochy. Ja som, preto hral viacej inštrumentálne a dopĺňal som ho. Koncert sa streamoval na internete. Bavili sme sa o tom, ako stream neznášame. Nikdy nezachytí tú atmosféru, v ktorej hrajeme my. Niekto dokonca pozerá koncert na Iphone. Je! to! hrozné.
Po koncerte mi napísal správu Steven Wilson. Pozeral stream a veľmi sa mu ti páčilo. Bavili sme sa o možnom projekte spolu v budúcnosti. Veľmi ma jeho správa potešila. Mám mu poslať poštou moje nové albumy.
“Bol som sa na Fennesza s Mike Pattonom pozrieť v Tel Avive pred niekoľkými rokmi” – dodal Steven

Po koncerte sme sa Christianom chvíľu rozprávali pri pive. On má pivo veľmi rád a špeciálne české a slovenské. Pýtal som sa ho na Mike Pattona, Ryiuchiho Sakamota. Každý maká doma na niekoľkých projektoch. Christian robí hudbu k japonskému filmu. Jeho tec, ktorý má po 70tke prekonal Covid. Jeho o 20 rokov mladšia manželka tiež. Mala oveľa horší priebeh choroby. Christian je presvedčený, že po príchode z Talianska a USA koncom februára prekonal s manželkou Covid. Bavili sme sa aj o tom, ako nás tato pandemia zasiahla. Koľko koncertov, ľudí v okolí muzikantov skrachovalo. Je to cele šialené.

Na druhy deň sme si pozreli stream. Zvuk bol strašný! Suchý, moja gitara bola úplne na minime. Znelo to príšerne. Dali sme ho vymazať.Po koncerte sme šli s Tomášom spať do Piešťan na Rybársky dvor. Môj veľmi dobrý kamarát Marek Sálka ho vlastní. Urobil z neho skutočne krásne miesto. Okolo jazera je kopec tropických zvierat. Človek mal v noci pocit, že spí na samote v pralese. Krásny priestor, izby, obsluha a výborné jedlo.

Marek zasa ti ďakujem. Tomáš, aj tebe zas.

Rybársky Dvor v Piešťanoch.


Píšem si s Gergom Borlaiom. Zrušilo sa mu 90 koncertov. Nevadí, ideme ďalej za takých podmienok, aké mame…
…Sme zvyknutí…