Včera mi moja dcéra ukázala video svojej obľúbenej youtuberky, ktorá ukazovala strašidelné postavy z rozprávok. Ocitol sa tam aj Raťafák Plachta zo Slovenska. Mne osobne Ratafák strašidelný neprišiel. S odstupom času si uvedomujem, že Raťafák nabádal deti, aby kriticky mysleli.
Jeden youtuber dokonca hovorí, že, keby Slováci videli Teletubbies asi by ich to veľmi nebavilo…

Video od 2:50


Zaujímavý pohľad na našu krajinu a túto postavu.
Spomenul som si na moje turné v Taliansku v roku 2015. Môj spoluhráč a bubeník Simone Cavina mi v aute povedal, že nás (tu hore) považoval za veľmi avantgardných ľudí. Začal v istom období zháňať naše rozprávky.


Povedal mi:

“Vyrástol som na Disney, ale rozprávky tam hore od vás, ja neviem … Česko, Slovensko, Poľsko atď… To bolo niečo šialené. Hovoril som si, čo to za ľudia tam žijú? Mali ste rozprávku, v ktorej dvaja chlapi vždy všetko urobia zle. Nakoniec to nejako opravia, ale aj tak zle a potrasú si rukami. Potom bola rozprávka, v ktorej rodičia vyháňajú syna trénovať na husliach na strechu, aby ich nevyrušoval. Na streche vytiahne z kufríka raketu, s ktorou lieta na divné planéty. Jedna bola 2D alebo planétu, na ktorej žijú iba zločinci, alebo planétu, na ktorej ide všetko naopak. Myslím, že bola aj planéta, kde sú ľudia otrokmi robotov…”

Sedel som vzadu v aute a Simone sa s nadšením čoraz viac vytáčal ku mne do zadu

“Rozprávka, v ktorej je zajac a vlk. Vlk stále fajčí cigaretu a snaží sa zajaca zabiť. V jednom diely sa zajac zatvoril v telefónnej búdke. Vlk si zapálil celý balík cigariet a vydýchol z nich dym zajacovi do búdky. Myslím, že som ešte videl rozravku o dvoch zajacoch, ktorí každé ráno vyskakujú z klubuka a cvičia. Neskutočné veci! Neskutočné!…

Nikdy som sa takto na rozprávky z detstva nepozeral. Prišlo mi to normálne. Asi sme niekde vo svojej hĺbke naozaj avantgardní ľudia. Dnes si pozriem so synom Aladára Miazgu.

PS: Včera vyšiel moj album Sonic Pulses (hudba pre slúchadlá).

One-Time
Mesačne
Ročne

Jednorázova podpora

Mesačná podpora

Ročná podpora

Choose an amount

€5,00
€15,00
€100,00
€5,00
€15,00
€100,00
€5,00
€15,00
€100,00

Vlož vlastnú sumu


Your contribution is appreciated.

Your contribution is appreciated.

Your contribution is appreciated.

DarovaťDonate monthlyDonate yearly