Môj prvý album Free Your Minds vyšiel v roku 2005. Nahrával som ho s mojou prvou kapelou. Veľmi som chcel hrať ako John Scofield na albume Uberjam. Nahrávali vo Veľkom Šariši jeden deň. Obal bol tvar zajaca vyvŕtaný do plechu, ktorý zakrýval krb na chate. U kamaráta Frenkyho sme napaľovali a potlačovali Cdčka. Počul som, že v Košiciach existuje vydavateľstvo Hevhetia. Zatelefonoval som jeho majiteľovi Janovi Sudzinovi a stretli sme sa na Shelke pri vstupe do Prešova. CD som mu dal a opýtal sa či by ho nechcel vydať. O pár dní mi Jano telefonoval a veľmi slušne mi povedal:

“Album som počúval a mám taký nápad. Toto bude tvoj prvý album, ktorý nikde nevyjde. Vydal by si potom ďalšie a neskôr v rámci histórie by tento album mohli ľudia vyhľadávať ako tvoju prvotinu.”

Veľmi ma nasral. Album bol podľa mňa dokonalý… 🙂

Vymenil som kapelu a o rok neskôr sme nahrali album Way From East. Tento album už vyšiel v Hevhetii. Zorganizovali nám profesionálne fotenie, rozhovor v časopise Hudba, profesionálneho grafika a CD distribúciu. Vtedy som cítil, že je naozaj rozdiel vydať album vo vydavateľstve alebo robiť všetko sám. Ten pocit, keď prídu krabice s CDčkami a rozbalíte prvý kus. Cítiť z neho ešte farbu. Máte pocit, že niekam patríte a niekto sa o vás stará. V Hevhetii som vydával ďalšie albumy. Film soundtracks
and Ideas, David Kollar Project, The Son, Komara, The Blessed Beat, Notes from the Underground atď… Vydali sme knihu Alchýmia úspechu a prehry. Hrubé texty sme posielali Zdenkovi Slabému do Prahy a čakali, čo na ne povie. Bol som stále prekvapený, keď som prišiel s nejakým nápadom, že Jano vedel komu treba zatelefonovať alebo, s kým sa poradiť.

Hevhetia začala organizovať festivaly a showcasove koncerty. Začala prepájať umelcov a promoterov zo zahraničia. Pochopil som, že jej potenciál je natoľko veľký, nakoľko ho dokáže umelec využiť.
Keď sme s mojou filmovou skupinou KOVEBO group nahrávali krátke filmy, rozhodli sme sa natočiť rozhovor s Janom Sudzinom k 10. výročiu Hevhetie. Bola to veľmi silná výpoveď o vzniku tohto dnes medzinárodne rešpektovaného vydavateľstva.

Počas písania tohto textu si veľmi ťažko uvedomujem, že je to už 20 rokov od kedy Hevhetia existuje. V štúdiu mám všetky čísla časopisu Hudba, ktorý sa dá čítať stále do okola. Podčiarkujem si riadky a robím si poznámky.
Z Hevhetie sa za posledné roky začala stavať platforma. Cestujem po koncertoch a showcasoch, ktoré organizuje v Poľsku, Maďarsku, Česku, Francúzku a zoznamujem sa s hudobníkmi. Rozprávame sa, vymieňame si kontakty. Ukazujeme si playlisty v telefónoch a hlavne vieme o sebe. Na showcase v Košiciach som spoznal napr. Erika Truffaza, Adama Barucha, Davora Hrvoja, Jana Hoceka, Krzysztofa Kobilinského, Mira Haľáka, …

S Janom Sudzinom sme za tie roky veľa precestovali. O naších cestách som písal veľa (linky nižšie).

Ak vezmeme do úvahy, že má umelec po sebe zanechať stopu tak je vydavateľstvo kartografom. Poslaním vydavateľstva je mapovať a zaznamenávať ducha doby, ktorý sa odzrkadľuje v umení. Je to investícia do budúcnosti.
Hevhetia navyše spája umelcov, poslucháčov a promotérov.
Je to platforma, ktorú sa naozaj oplatí sledovať.


Na záver by som ešte dodal jednu vec. Písal mi môj priateľ a gitarový mág z nórska Eivind Aarset.
Opýtal sa ma či neviem o nejakej novej zaujímavej hudbe. Povedal, že stále hľadá, ale internet je zamorený množstvom nahrávok a veľmi ťažko sa v ňom orientuje. Napadlo ma, že sa to pravdepodobne stáva aj viacerým milovníkom hudby. Práve preto je dobré, že existujú nezávislé vydavateľstvá, ktoré sa oplatí sledovať. Urobia tú prácu za vás.


Hevhetii želám všetko najlepšie!


LINKY:

Nečanaký koncert s Erikom Truffazom

Dáma s Hranostajom

Hevhetia showcase Šamorín a Žory

Cesta do Paríža

Hevhetia showcase 2020