Dlho som v mojej hudobnej karére bojoval so zverejňovaním videí. Chcel som mať vždy všetko profi. Keď vo videu nehrám dobre, alebo sa mi nepáči zvuk alebo obraz nepôjde jednoducho von. Hneval som sa, keď ma počas koncertu diváci nahrávali a postovali na internet. Stále som si predstavoval, že ma pozoruje niekto presne taký ako ja. Chcem, aby každý výstup bol profesionálny. Vzorom mi bol vždy napríklad Andrej Tarkovskij. Jeho filmy sú ako modlitby. Písal denník a svoje diela máločo vysvetľoval. Nahliadnutie do jeho života nám všetkým pomohlo viac ponoriť sa do jeho diela. Nájsť v ňom pravdu. Prepojil svoj život so svojou tvorbou. Považujem to za poslanie umelca.


Mal som v živote aj veľké šťastie. Môžem hudobníkov ako Pat Mastelotto, Erik Truffaz, Fennesz, Arve Henriksen, Rick Cox, Paolo Raineri, Gergo Borlai, …  nazývať svojimi priateľmi. Vďaka nim sa môj život absolútne prepojil s mojou hudbou.
Je toľko vecí, ktoré by som chcel v hudbe pochopiť a toľko vecí, ktoré by som chcel ešte povedať. Moja tvorba je v neustálom procese. Vďaka nim a vďaka naším nekonečným hudobným dialógom. Som obklopený tými najlepšími.

Nedávno som na youtube sledoval rozhovor Ricka Beata so Stevenom Wilsonom. Asi všetci viete, že so Stevenom pravidelne spolupracujem. Okrem iného rozoberali dobu, v ktorej dnes hudobníci žijú, ale rozoberali aj prezentáciu umelca. Steven spomenul, že doba kedy vydáme v marci singel a necháme poslucháča hladného po albume, ktorý vyjde koncom septembra je preč. Jednoduche je na internetu strašne veľa obsahu. Každý deň. Rick Beato veľmi často navádza hudobníkov, aby nahrávali videá zo svojho prostredia. Tvorbu albumu, bežný deň a podobne. Nakoniec tak v Covide urobil aj Steven.

  • (vedeli ste, že na youtube si viete zapnúť simultánny preklad do češtiny z akého koľvek jazyka? Kliknite na koliesko vo videu, vyberte si automaticky generované titulky a tak v ich menu zadajte češtinu. Je lepšie preložená, ako slovenčina. Funguje mi to ale iba na laptope. )

Uvedomil som si, že rozhovory s Tarkovským, ktoré veľmi často sledujem sú vlastne vyvolané ním samým. Toni Guerra mu dáva pred kamerou otázky a Tarkovskij odpovedá. Je to v podstate niečo podobné, ako by som ja dal otázky Petrovi Popelkovi a na kameru by som na ne odpovedal. Boli by to otázky, ktoré si kladiem každý deň alebo otázky, na ktoré sa ma často pýtajú moji fanúšici, teda poslucháči. Myslím, že v dnešnej dobe by Tarkovskij urobil takýchto videí viac.

Do toho prišiel so svojími videami v Covide Robert Fripp z King Crimson. Vôbec sa s tým netrápil. Nahrával svoj “Sunday Lunch” a robil si zo seba srandu. Ukázal nám všetkým, že je len človek. Dobre vieme, že v minulosti horko ťažko niekomu podpísal album alebo poskytol rozhovor. Introvert ponorený do cvičenia na gitare. A zrazu je na Youtube a my vidíme, že je to vlastne vtipný a obyčajný človek.
To isté Anthony Hopkins alebo Jack Nicholson.

Preto som sa rozhodol, že to skúsim aj ja. Samozrejme nie z touto dávkou humoru. Ukážem vám priestor, v ktorom tvorím a priestor, v ktorom žijem.
Robím tak aj v túžbe vyjadriť sa, aj inak ako písaným textom. Písaný text ide z môjho hlbokého vnútra. Videom chcem ukázať fyzicky svoj tvorivý proces, ale aj život v krátkosti. Ľudí a prostredie okolo seba.

Tento koncept inšpiroval moje My Day videá.

Je to zároveň nutnosť nakoľko žiadne z mienkotvorných médií so mnou neurobilo rozhovor niekoľko rokov. Za každú tlačovú správu si zaplatím. Som predplatiteľ dvoch mienkotvorných denníkov. Skúste si kliknúť na sekciu kultúra. Nič tam nenájdete. Zo zahraničia preložené články, ale máločo o našich aktívnych umelcoch, ich úspechoch a činnostiach. Môže to vyzerať všelijako, ale sú tu (sme tu) pre nás všetkých. Ostane to nám všetkým. Je ťažké zohnať sponzora, keď vás žiaden z médii nepozná. Je to typické provinčné správanie. Mali by sme si to uvedomiť. Práve, preto som sa pred rokmi rozhodol, že hudobne zo Slovenska odchádzam. Všetky moje spolupráce sa časom nasmerovali od Budapešti po Los Angeles. Nechcem však znieť pateticky. Je tu krásne a poznám tu kopec skvelých ľudí.
Ale je tu to veľké ALE.

Začal som teda na svoj Youtube kanál nahrávať videá z môjho života a prostredia. Nazval to seriál. Sú samozrejme v angličtine, ale so slovenskými titulkami.

  • MY DAY bude zahŕnať krátke (do 5 min) videá z mojích dní počas roka.

  • MUSIC DIARY V týchto videách občas ukážem, ako pracujem v nahrávacom programe.

Tieto dve časti sú hlavné.
Občas nahodím video, v ktorom vysvetlím vznik skladby, či už mojej alebo mojej obľúbenej. Uvidím kam ma to celé zavedie. Možno sa budete môcť na moju hudbu pozrieť z iného uhla pohľadu alebo vás môžem k niečomu inšpirovať. Minimálne nahliadnete do môjho sveta a budete informonaní.

Pekný deň,

David

My Day
Music diary